تحلیل طلا و نفت ۲۲ فوریه ۲۰۲۴

تحلیل طلا و نفت ۲۲ فوریه ۲۰۲۴

ساعت ۲۰:۵۰ به وقت تهران

پنج شنبه

اونس چیست؟

انس یکی از واحدهای اندازه گیری وزن است که بیشتر برای فلزات گرانبها مورد استفاده قرار می‌گیرد. و با نماد OZ نمایش داده می‌شود. در حال حاضر واحد انسی که برای طلا، نقره و فلزات گرانبها استفاده می‌شود برابر با ۳۱.۱۰۳۴۷۶۸ گرم است.

منظور از انس طلا چیست؟

انس طلا به معنی قیمت دلاری یک تکه طلا (به هر شکلی) با خلوص ۹۹/۹۹ و وزن یک انس می‌باشد. بنابراین انس طلا باید دارای دو ویژگی باشد.

  1. وزن آن برابر با ۳۱.۱۰۳۴۷۶۸ گرم باشد.
  2. عیار آن نیز باید ۲۴ یا درصد خلوص ۹۹/۹۹ باشد.

انواع انس در کشورهای مختلف

انس دارای انواع مختلف می‌باشد و در هر کشور دارای وزن‌های متفاوت است. به همین علت باید دانست که واحد اونس برای چه اجسامی و در کدام کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه با انواع آن آشنا می‌شوید.

  • انس ماریا ترزا برابر با ۲۸.۰۶۶۸ گرم
  • انس اسپانیایی برابر با ۲۸.۷۵ گرم
  • انس متریک چینی برابر با ۵۰ گرم
  • انس متریک هلندی برابر با ۱۰۰ گرم
  • انس تراوا یا تروی برابر با ۳۱.۱۰۳۴۷۶۸ گرم

واحد انس تراوا یا تروی برای طلا استفاده می‌شود. (این انس از واحدهای اندازه گیری در روم باستان بوده است که از پول رسمی این کشور برگرفته شده است.)

 

برنت اسم یک نوع غاز است، نام یک میدان نفتی در دریای شمال می‌باشد که در اقیانوس اطلس و در قاره اروپا واقع شده است.

نفت برنت که بزرگترین دسته از دسته‌بندی‌های نفت خام است؛ مخلوطی از نفت استخراج شده از میدان نفتی برنت و نینان در دریای شمال است که از طریق شبکه خط لوله به پایانه نفتی سالوم وو، بزرگ‌ترین بندر صادراتی دریای شمال، در بریتانیا انتقال می‌یابد و در آنجا بارگیری می‌شود.

نفت برنت از نوع نفت خام سبک است. این نفت سنگین‌تر از نفت وست‌تگزاس اینترمیدیت (WTI) و سبک‌تر از نفت اوپک (OPEC) است.

این نفت بدلیل وجود تقریبا ۰.۷۳ درصد گوگرد، در دسته‌بندی نفت خام شیرین قرار می‌گیرد.

نفت خام برنت گزینه‌ای ایده‌آل برای تولید بنزین است. این نفت دارای API یا گرانیته برابر تقریبا ۳۸ و گرانیته خاص ۰.۸۳۵ است.

اهمیت اقتصادی نفت برنت دریای شمال

نفت خام برنت دریای شمال، یکی از شناخته شده‌ترین شاخص‌های نفت خام است که به عنوان مبنای قیمت‌گذاری بسیاری از انواع نفت خام در بازارهای جهانی نفت به کار برده می‌شود.

دو سوم نفت دنیا بر اساس نفت برنت قیمت‌گذاری می‌شود. از این نفت به طور گسترده برای قیمت‌گذاری، قیمت نفت خام در اروپا استفاده می‌شود.

مقدار گوگرد نفت برنت بیشتر از نفت وست‌تگزاس اینترمیدیت و کمتر از نفت اوپک است، به همین دلیل به طور کلی قیمت این نوع نفت کمتر از قیمت نفت وست‌تگزاس اینترمیدیت و بیشتر از قیمت نفت اوپک است. هر چند که عوامل دیگری در تعیین قیمت‌های روزانه نفت خام ممکن است دخیل باشد که خلاف این را نشان دهد.

از دیگر شاخص‌های تعیین قیمت نفت خام در جهان نفت اوپک و نفت وست تگزاس اینترمیدیت (WTI) می‌باشد.

همشهری

محمدعلی عرب پور

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدمات همکاریتماسفروشگاه